دستگاه هشدار دهنده زلزله

دستگاه هشدار دهنده زلزله:

این دستگاه تحت سند شماره 68602 در اداره ثبت اختراع جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید. فاصله هشدار تا شروع لرزش های مخرب با توجه به فاصله دستگاه تا محل زلزله متغییر خواهد بود. این دستگاه به امواج اولیه زلزله حساس می باشد و قبل از شروع لرزش مخرب زمین هشدار می دهد. سرعت امواج اولیه از امواج ثانویه و مخرب بیشتر است، بنابراین هر آنچه کانون زلزله از محل زندگی ما فاصله بیشتری داشته باشد فاصله زمانی رسیدن این امواج بیشتر خواهد بود. نتیجه تحقیقات نشان داده است میزان تلفات در خواب و بیداری تفاوت قابل ملاحظه ای دارد مرگبارترین زلزله در شب رخ داده اند. 73% تلفات زلزله مربوط به زلزله های شب هنگام و27%  تلفات مربوط به زلزله های روز هنگام می باشد. ارزش این دستگاه زمانی مشخص می گردد که بدانیم افرادی که در زلزله رودبار ساعت 12:30 هنگام مسابقه فوتبال جام جهانی بیدار بودند زنده ماندند و دیگران جان باختند و همچنین پیرمردی که در زلزله بم جهت اقامه نماز بیدار شده بود و زنده ماند و دیگر افراد خانواده که خواب بودند جان خود را از دست دادند. همین که این دستگاه شب هنگام ما را از خواب بیدارمی کند قطعا میتوان گفت باعث کاهش آمار تلفات زلزله می شود. بدیهی است هنگام بیداری کلیه مکانیسم های دفاعی غیر ارادی بدن بیدار و آماده دفاع می باشند ولی هنگام خواب کلیه مکانیسم های دفاعی غیر فعال هستند. هیچگاه فکر نکنید که حتما تکانهای زلزله شما را از خواب بیدار می کند، ضمن اینکه خیلی ها تا پایان زلزله از خواب بیدار نمی شوند، در صورت بیدار شدن معمولا 20 تا 30 ثانیه از شروع زلزله گذشته و زمان طلایی برای رفتن به محل امن را از دست داده ایم، بدین ترتیب ضرورت هشدار این دستگاه قبل یا حتی در لحظه شروع لرزش زمین روشن می گرد.

 

شکل زیر نسبت سرعت امواج اولیه و ثانویه را با توجه به تغییرات نسبت پواسون نشان می دهد. ملاحظه می گردد که با تغییر نسبت پواسون از صفر تا 0.5 نسبت سرعت موج های اولیه و ثانویه از 1.4 تا بیش از 5 تغییر می نماید. یعنی سرعت موج در هر صورت سرعت بالاتری دارد و زود تر از امواج دیگر فاصله مشخصی را طی می کند.

 
تصویر زیر، تقدم و تاخر رسیدن امواج زلزله را نشان می دهد. ملاحظه می گردد که ابتدا موج P (بدلیل سرعت بیشتر) دریافت و سپس سایر امواج دریافت می گردند. هر اندازه از کانون زلزله دور تر باشیم بدلیل اختلاف سرعت، فاصله زمانی دریافت امواج P و S و سپس امواج رایلی و لاو افزایش می یابد.

درباره شرکت
شرکت دانش بنیان ایمن زلزله سدید با هدف کاهش تلفات زلزله، کار خود را از سال 1388 شروع نمود. موسس شرکت، دکتر سید محمد سید معصومی متولد 1345 اهواز، تحصیلات دوره متوسطه خود را در اهواز و دکترای خود را در دانشگاه تهران گذراند...

ادامه مطلب

ارتباط با ما
آدرس شرکت

سردار جنگل، پایین تر از میرزا بابایی بن بست صدرا پلاک 5 واحد 3

تلفن: 44410260 -44473576
فاکس: 44473576
فرم تماس با ما

کد اعتبار محصولات
معتبر سازی محصول

لطفا شماره سریال دستگاه خریداری شده را در زیر وارد نمایید:

شماره سریال: